Unity , UDK , Unreal Engine 4 یا CryENGINE ، کدام بهتر است ؟

Unity , UDK , Unreal Engine 4 یا CryENGINE ، کدام بهتر است ؟

اگر می خواهید شروع به ساخت بازی کنید و بازی خود را جهانی کنید ، چند نکته بسیار مهم وجود دارد که باید قبل از شروع اینکار باید بدانید . تعدادی موتور های بازی سازی رایگان با ویژگی هایی که برای ساخت بازی نیاز هست وجود دارد ولی کدام را انتخاب می کنید ؟ برای یافت سوال می توانید به توضیحاتی که برای هر یک از بازی ساز ها وجود دارد نگاه کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر می باشد .

مقایسه موترو های بازیسازی

یونیتی ( Unity )

موتور بازی سازی یونیتی امکانات زیادی با رابط کاربری قابل درک و آسان در اختیار شما میذارد . خروجی گرفتن از آن برای پلتفرم هایی همانند اندروید ، ویندوز فون ، آی او اس و بلک بری بسیار آسان و سریع می باشد و از آن به عنوان بهترین موتور برای ساخت بازی برای موبایل مورد استفاده قرار میگیرد . همچنین این موتور قابلیت خروجی گرفتن برای کنسول هایی همانند پلی استیشن ۳ ، ایکس باکس ۳۶۰ ، وی یو و وب را دارد که در نسخه پرو می توانید برای کنسول ها خروجی بگیرید .

یونیتی از نرم افزار های سه بعدی زیادی همانند تریدی مکس ، مایا ، سافت ایمیج ، سینما ۴ بعدی ، بلندر و… برای وارد کردن مدل به یونیتی پشتیبانی می کند که این بسیار عالی است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود دارد . همچنین در نسخه های جدید پشتیبانی از بازی های دو بعدی بسیار زیاد شده است و از اسپرایت ها و فیزیک های دو بعدی ساپورت می کند که این موتور را در ساخت بازی دو بعدی نیز بسیار قدرتمند و عالی نشان داده است .

با اینکه یونیتی تقریبا از تمامی پسوند های نرم افزار های سه بعدی پشتیبانی می کند ولی ادیت هر یک از آنها در داخل موتور غیر ممکن است و یونیتی از نبود ادیتوری و امکاناتی در این زمینه رنج می برد . همچنین در داخل یونیتی هیچ مدل سه بعدی وجود ندارد و باید شما حتی ساده ترین مدل ها را نیز با نرم افزار های سه بعدی طراحی کنید و وارد یونیتی کنید . با این حال یونیتی دارای فروشگاه منابع گسترده ای می باشد که می توانید از این طریق انواع مدل و چیز های دیگر را به یونیتی اضافه کنید . (البته این منابع رایگان نیستند و توسط سازنده ها قیمت گذاری شده اند که برای دسترسی باید هزینه کنید)

لایسنس های متفاوتی برای یونیتی وجود دارد . برای مثال برای دریافت لایسنس نسخه پرو یونیتی باید ماهانه ۷۵ دلار یا بصورت کلی ۱۵۰۰ دلار هزینه کنید . در نسخه پرو ویژگی های زیادی نسبت به نسخه رایگان وجود دارد ، که شامل global lighting, render-to-texture, Mecanim IK Rigs و اسپلش اسکرین سفارشی می باشد . البته در نسخه رایگان نیز هیچ واترمارکی یا تبلیغاتی وجود ندارد . برای اطلاعات بیشتر از صفحه Unity pricing page دیدن فرمایید .

یونیتی با این حال در ساخت بازی های سه بعدی بسیار ضعیف عمل می کند و در حد نسل بعدی نیست . البته طی گفته های سازنده های یونیتی در نسخه ۵ در این زمینه یونیتی به صورت چشم گیری پیشرفت خواهد کرد و به رقابت با آنریل انجین ۴ و کرای انجین خواهد پیوست . فعلا تاریخ انتشاری برای این نسخه در نظر گرفته نشده است و معلوم نیست کی این نسخه انتشار پیدا می کند . از نظری باید کاملا به این نسخه امیدوارد بود چون سازنده گان گفته اند که در این نسخه از دایرکت ایکس ۱۲ نیز استفاده خواهد شد .

آنریل انجین ۴ ( Unreal Engine 4 )

آنریل انجین نسخه جدیدی از سری موتور بازی سازی آنریل انجین می باشد که توسط اپیک گیمز ساخته شده است . آنریل انجین ۴ دارای توانایی های زیادی در زمینه گرافیک همانند نورپردازی پویا و سیستم ذرات با قدرت پردازش یک میلیون ذره در یک صحنه را دارد که به عنوان بازی سازی و سه بعدی کار این برای شما بسیار ایده عال می باشد .

در حالی که آنریل انجین ۴ به عنوان جانشین UDK می باشد با این حال تغییرات وسیعی در آن صورت گرفته است که کسانی که بخواهند از UDK به دنیای آنریل انجین ۴ رجوع بیاورند برای آن ها نیز کار با این موتور آسان نخواهد شد . از تغییراتی مهمی که انجام شده است می توان به تغییر رابط کاربری ، تغییر زبان برنامه نویسی از آنریل اسکریپت به سی پلاس پلاس ، تغییر کیسمت به بلوپرینت و… اشاره کرد . این تغییرات واقعا عالی بود و باعث جذب چند برابر سازنده ها به سمت این موتور می شود .

نکته بسیار مهم در مورد آنریل انجین ۴ این می باشد که این موتور کاملا برای نسل بعدی کنسول ها طراحی شده است و امکان خروجی برای کنسول های نسل هفتم همانند پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ را ندارد . با آنریل انجین ۴ می توان برای پلتفرم های PC, Mac, iOS, Android, Xbox One و PlayStation 4 خروجی گرفت .

با آمادن آنریل انجین ۴ ممکن است فکر کنید آنریل انجین ۳ و UDK از کار افتادند در حالی که اینطور نیست و سازنده همچنان می توانند از این موتور ها نیز برای ساخت بازی استفاده نمایند .

برای دسترسی به آنریل انجین ۴ هم کافیه ۱۹ دلار هزینه کنید و بعد از ساخت بازی ۵% از درآمد حاصل شده را به اپیک گیمز پرداخت کنید . این مقدار هزینه باعث می شود سازنده های بسیار زیادی به سمت این موتور روی بیاورند .

یو دی کی ( UDK )

یو دی کی نسخه رایگان آنریل انجین ۳ می باشد که توسط اپیک گیمز ساخته شده است که واقعا موتور قدرتمندی می باشد که از طریق آن می توان بازی های تریپل A همانند Gears of War بسازید . یو دی کی از گرافیک سطح بالا بهره می برد و همینطور موتور خوبی برای ساخت بازی موبایل نیز می باشد . بر خلاف یونیتی ، یو دی کی دارای ادیتور های پیشرفته در زمینه طراحی مراحل می باشد .

یو دی کی در واقع برای ساخت بازی های اول شخص طراحی شده است ولی با آن می توان در هر سبکی بازی ساخت . این موتور دارای زبان شی گرا شبیه جاوا اسکریپت و سی پلاس پلاس به نام آنریل اسکریپت می باشد .

با یو دی کی فقط می توان برای ویندوز و مک بصورت رایگان خروجی گرفت و برای خروجی گرفتن برای کنسول ها باید لایسنس اصلی موتور را که همان آنریل انجین ۳ می باشد را دریافت نمایید .

وقتی بخواهید با یو دی کی بازی بسازید باید برای حق امتیاز ۹۹ دلار و بعد از انتشار بازی ۲۵% از درآمد حاصل شده را برای شرکت اپیک گیمز پرداخت کنید .

کرای انجین ( CryENGINE )

کرای انجین یه موتور بسیار قدرتمند است که توسط کرایتک ساخته شده است . اولین بازی که توسط این موتور ساخته شد فارکرای نام داشت که در زمانی که منتشر شد با گرافیکی که داشت نظر همگان را به خود جلب کرد . این موتور برای ساخت بازی برای PC و کنسول ها طراحی شده است که می توانید به کنسول های نسل هشتمی نیز خروجی بگیرید . گرافیک کرای انجین برای نسل بعدی می باشد و کاملا یک سطح بالاتر از یو دی کی و یونیتی قرار دارد و آن را می توان فقط با آنریل انجین ۴ مقایسه کرد . کرای انجین همانند آنریل انجین ۴ دارای ویژگی های طراحی بصری و ادیتور های پیشرفته می باشد .

در صورتی که می خواهید بازی در سطح گرافیکی Crysis 3 یا Ryse : Son of Rome بسازید کرای انجین بهترین گزینه برای این کار است . کرای انجین از آموزش های کمی برخوردار است و آن را به سرعت و به راحتی نمی توان یاد گرفت . عامل این کار هم عمومی نبودن این موتور بود که به تازگی نسخه های رایگانی از آن را در اختیار سازنده ها قرار دادند .

بعد از اینکه آنریل انجین ۴ با ۱۹ دلار معرفی شد کرای انجین هم نسخه کاملی از موتور خود را تنها با ۱۰ دلار بدون دریافت هزینه حق امتیاز و… معرفی کرد .

کدام یک برای من بهتر است؟

همه موتور های بالا انتخاب خوبی می توانند برای شما باشند ولی یونیتی برای بازی های تحت موبایل و دو بعدی بهتر عمل می کند .
یو دی کی برای ساخت بازی های اول شخص در حد نسل هفتم عالی می باشد .
آنریل انجین ۴ بهترین انتخاب برای ساخت بازی در حد نسل هشتم می باشد .
در کل نظر شما مهم است و شاید فردی باشد از کرای انجین در تمامی سبک ها استفاده کند .

نویسنده مطلب: امیر سمعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *